Weboldalunk használatával jóváhagyjod a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Ekcéma-kisokos – Minden, amit tudnod kell az ekcémáról

TULAJDONKÉPPEN MI AZ EKCÉMA?


Az ekcéma, más néven dermatitis a bőr krónikus, gyulladásos betegsége, ami az immunműködés egyensúlyának zavara miatt alakul ki. Az ekcéma a leggyakoribb bőrbetegség, a világon minden 10. ember szenved a tüneteitől. A betegség nem fertőző, viszont öröklődő. (Ha mindkét szülő ekcémás, gyermekeik 4:1 arányban öröklik azt.)
 

MIK AZ EKCÉMA TÜNETEI
  • Száraz, viszkető, kipirosodott foltok (általában) a végtagokon
  • Megvastagodott, kisebesedett terület a hajlatokban
  • Apró hólyagok
  • Hámlás
  • Pigmentációs eltérések
     
MITŐL ALAKUL KI?


Az ekcémát két nagy csoportba sorolhatjuk aszerint, hogy mi váltja ki. Az egyik, mikor valami környezeti hatás okozza, ezt exogén (kontakt) ekcémának nevezzük. Leggyakrabban növényi eredetű anyagok (pollen, virágpor), állati eredetű anyagok (szőr), vegyszerek és fémek okozzák. Kezelése egyszerű: allergének kerülése, esetleges érintkezés esetén helyi szteroid tartalmú készítmények alkalmazása.
A másik csoport az endogén (atópiás) ekcéma, ami a betegség egy sokkal makacsabb és összetettebb formája. Ilyenkor a bőrtünetek nem valami külső tényező hatására jelentkeznek, hanem veleszületett hajlamon alapul a bőrgyulladás. Az atópiás dermatitisnél már csecsemő- vagy gyermekkorban megjelennek az ekcémás bőrtünetek (vagy szerencsés esetben nem jelennek meg tünetek, de lappang a betegség). Az endogén ekcémák gyakori okozói a szervezetben, vagy a bőrön elszaporodó gombák és baktériumok antigénjei.
 

AZ ATÓPIÁS DERMATITIS 3 LEGGYAKORIBB TÍPUSA


Diszhidrotikus ekcéma

tünetek: tenyéren, talpon, ujjakon jelentkező hólyagos, gyulladt bőrfelület
kezelése: tüneti terápia (borogatás, antibakteriális készítmények alkalmazása) mellett célszerű felderíteni a háttérben álló okot (pl. gyulladásos góc )
jó tudni: nehezen gyógyítható, hosszú tünetmentesség után is visszatérhet. Sok esetben pszichés stressz provokálja.

 

Mikróbás ekcéma (nummuralis)

tünetek: kerek, gyulladt, élénkvörös, viszkető, hámló foltok, gyakran apró hólyagokkal (általában végtagokon)
kezelése: a száraz hám eltávolítása borogatással, majd a bőrfelület antibakteriális készítményekkel való kezelése. A kiszáradás elkerülése érdekében használjunk hidratáló, természetes testápolót.
jó tudni: a tüneteket gombák, baktériumok váltják ki, ezeket kell eltávolítani a bőrfelületről, szervezetből. Fontos a gyulladásos gós felderítése és megszűntetése.

 

Seborrheás ekcéma

tünetek csecsemőknél: sárgás, zsíros tapintású felrakódás a fejbőrön, alatta piros, viszkető kiütésekkel, mely arcra, törzsre továbbterjedhet
tünetek felnőtteknél: a fejbőr hámlása, ritkán viszketés, gyulladás kíséri
kezelése: célszerű a felrakódásokat karbamidos sampon, testápoló segítségével leválasztani, majd természetes, száraz bőrre való testápolóval bekenni. Felnőtteknél nem igényel zsíros testápolót.
jó tudni: A seboeehea, bár felnőtteknél is előfordulhat, jellemzően csecsemőkori ekcéma, általában fél évesnél fiatalabb gyermekeknél fordul elő, és a nyolcadik hónapra magától elmúlik. 

Az ekcémának a fentieken kívül több fajtája is létezik, csak hogy még néhányat említsünk: létezik kiszáradás miatti ekcéma, vénás eredetű ekcéma, a fent említett kontakt ekcéma, foto-allergia. 
 

MEG LEHET SZÜNTETNI VÉGLEG?


Az ekcéma nem szüntethető meg, de megfelelő kezeléssel és életmóddal tünetmentesíthető. Mivel az ekcéma egyes típusai más-más kezelést igényelnek, a számodra leginkább ideális terápiáról konzultálj egy bőrgyógyásszal.
 

MIVEL TUDOK MÉG SEGÍTENI?
  • natúr kozmetikumok használata
  • tartósítószerek, adalékanyagok kerülése
  • omega-3 zsírsavban gazdag étrend kialakítása
  • a bőr megfelelő hidratálása
  • pamut ruhanemű választása
  • kádfürdő helyett zuhanyozás
  • stressz kerülése
  • érintett terület felszíni kezelése természetes, antibakteriális hatású szerekkel
     
HOGYAN SEGÍT A HALOLAJ?


Az Omega-3 halolajban található esszenciális zsírsavak regenerálják a bőrt, enyhítik a gyulladást és a viszketést, csakúgy, mint az E-vitamin. Az omega-3 zsírsavak a sejtmembrán rugalmasságáért felelősek, de gyulladás gátló szerepet is betöltenek a szervezetben, megakadályozzák a méreganyagok termelődését is, így közvetett módon hatva a bőrre állapotára is.
 

HOGYAN SEGÍT A FOKHAGYMA GÉL?


Az Alliderm fokhagyma gél külsőleges alkalmazása javasolt az érintett felületen. A termék az aloe vera kivonat és a C-vitamin mellett 100%-ban tartalmazza a fokhagyma legaktívabb baktérium és vírusölő összetevőjét, az allicint. Nem hagy nyomot, gyorsan, illatmentesen szívódik fel.
 

Tartalomhoz tartozó címkék: Egészségtippek

Keresés