
Sajnos kevesen tudják, hogy azzal még nem tettünk meg mindent az egészségünkért, hogy szedünk valamilyen vitamin készítményt. Mivel az, hogy bevesszük ezeket a termékeket, önmagában még nem jelent garanciát arra, hogy az abban található tápanyagok fel is szívódnak a szervezetünkben. Utána jártunk, hogy milyen tényezők befolyásolják az egyes vitaminok és ásványi anyagok felszívódását. Sajnos kevesen tudják, hogy azzal még nem tettünk meg mindent az egészségünkért, hogy szedünk valamilyen vitam
Tabletták, kapszulák szétbomlási ideje
Annak érdekében, hogy a szervezet hasznosítani tudja a bejuttatott vitaminokat és ásványi anyagokat, fontos, hogy azok minél hamarabb ki tudjanak oldódni a kapszula vagy tabletta formából.
Egy amerikai kutatásban megvizsgáltak 49 ismert, kereskedelmi forgalomban kapható vitamint, melyeket kapszulaként vagy tablettaként gyártottak. Arra voltak kíváncsiak, hogy a termékek képesek-e a bennük található mikrotápanyagokat a potenciális felszívódáshoz szükséges 24 percen belül felszabadítani, azokat a szervezetünk, az emésztőrendszerünk számára megfelelő formába hozni. Az eredmények azt mutatták, hogy a vizsgált 49 vitamin közül 25(!) nem volt képes ez idő alatt kioldani a benne található vitaminokat. Ez a kötöttség a folyékony, vagy por alapú vitaminkészítmények esetén nem áll fenn, azok felszívódása akár már a szájban is elkezdődhet.
Kötőanyagok, segédanyagok, töltőanyagok
A tabletta formájú vitaminok gyártási folyamata során sokszor mindenféle extra kiegészítőt adnak a termékhez. Ez azt segíti, hogy az összetevőket „összeragasszák”, vagy a gyártási folyamatot optimalizálni tudják. Ezek az adalékok nem károsak a szervezetünkre, viszont lassítják az oldódási folyamatot. Ha a mikrotápanyagok csak késve „szabadulnak” fel a tablettából, akkor előfordulhat, hogy a szervezetünk azokat már nem tudja hasznosítani, így a vitaminok és ásványi anyagok jelentős része szinte érintetlenül távozhat a szervezetünkből.
Fényes felületű multivitamin tabletták
Biztosan te is láttál már olyan multivitamin tablettát, aminek a felülete fényes volt. Ez azért van, mert bizonyos gyártók bevonják a tablettáikat valamilyen viasz-jellegű anyaggal, ami segít megőrizni a nedvességet, és így hosszabb lesz a tabletták szavatossági ideje. Ezt természetesen jó egy vitamingyártó cég számára, de rossz hír a vásárlónak, mert ezek a bevonatok csökkentik a kapszula vagy multivitamin tabletta oldhatóságát, azaz késleltetik, hátrányosan érinthetik a benne található tápanyagok felszívódását.
Túl sok cukor, mesterséges édesítőszer, kukorica szirup
Egyes gyártók meggyőződése, hogy ha „jó íze van”, ha elég édes a vitaminkészítményük, akkor azzal kedvet csinálnak az embereknek, hogy az ő terméküket válasszák. Ezek a sokszor genetikailag módosított édesítőszerek akár súlygyarapodáshoz is vezethetnek, illetve szintén gátolhatják a mikrotápanyagok szervezetbe való bejutását, felszívódását, ezért érdemes figyelni rájuk. A kukorica szirupban található fruktóz hozzájárul a króm, magnézium, cink és réz hiányos állapot kialakulásához. A cukor pedig blokkolja a C-vitamin, a kalcium és a magnézium felszívódását.
Mi a megoldás?
1. lépés - A tabletta és kapszula formájú multivitaminok helyett válassz inkább por állagú, vagy folyékony készítményt!
A multivitamin folyékony formában biztosítja a mikrotápanyagok gyors felszívódását. Az „American Pharmaceutical Association” tankönyve szerint a „a vizes, folyékony oldatban oldott hatóanyag a leginkább biológiailag hozzáférhető (felszívódó) formában van. Mivel a gyógyszer már oldatban van, a szisztémás felszívódás előtt nincs szükség oldódási (szétesési) lépésre.”
2. lépés - Mindig vizsgáld meg az összetevőket!
Nagyon fontos, hogy ne csak a termék vitamin- és ásványi anyag tartalmat vizsgáld. Nézd az egyéb, nem hasznos összetevőket is. Ha lehetőséged van, akkor kerüld a cukrot, kukorica szirupot, mesterséges édesítőszereket, kötőanyagot, töltőanyagot, segédanyagot, mesterséges színezéket és tartósítószert (BHA/BHT) tartalmazó termékeket.
Néhány további hasznos információ a vitaminok és ásványi anyagok felszívódásával kapcsolatban
1. A felszívódási zavaroknak két oka is lehet: hiányzik a szervezetünkből egy felszívódást segítő enzim, vagy maga a bélfal nem képes ellátni ezt a feladatot. Ilyenkor a bélfal sejtjei nem megfelelően működnek, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni, érdemes vele orvoshoz fordulni.
2. A C-vitamint segíti a vas felszívódását.
3. A zsírban oldódó A-, D-, E- és K-vitamin hiány kialakulhat, ha valaki zsírfelszívódási zavarban szenved.
4. A kalcium felszívódásához D-vitaminra van szükségünk.
5. A nikkel felszívódását gátolják egyes élelmiszerek – például a tej, kávé, tea és a narancslé.
6. A vegán étrendet követők kiemelten ki vannak téve a B12-vitamin hiánynak. Ugyanis a B12-vitamin legfőbb forrásai a hal, a hús, és a tojás.
7. Az egyes vitaminok felszívódását megnehezíti bizonyos gyógyszerek (pl. lipidszintcsökkentők) elhúzódó használata, ez pedig a zsírban oldódó vitaminok hiányához vezethet.
8. Tojásfehérje hosszú időn át tartó rendszeres fogyasztása veszélyes lehet, mivel a biotin (H-vitamin) felszívódását megakadályozó anyagot tartalmaz.
9. A sok szénsavas üdítő, valamint a nagy mennyiségű húsfogyasztás foszfor többletet okozhat, ami gátolja a vas felszívódását és felborítja a foszfor-kálcium arányt.
10. A túl sok kalcium megakadályozza a vas és a cink felszívódását.
A Mivitotal Family egy prémium összetételű és hatékonyságú svéd folyékony alapú vitamin készítmény. A 12 féle vitamint, 6 féle ásványi anyagot és nyomelemet tartalmazó termék már 3 éves kortól szedhető, így az egész családnak védelmet biztosít! *A termék szavatossági ideje: 2021.04.30. Az Allimax termékcsalád legújabb tagja, mely kifejezetten a felnőtteknek készült. A kapszula a kiváló minőségű C-vitamin mellett, citrusfélékből kinyert bioflavonoidokat is tartalmaz. Mivitotal Family multivitamin 500ml
CIBIVIT 500 C–vitamin kapszula 30db
Források: CaltonNutrition.com, OGYÉI.GOV.hu, Házipatika.hu, MedicalOnline.hu, Egészségkalauz.hu, Egészségtükör.hu
Szólj hozzá Mégse