Mit tehetsz helyes táplálkozással a szem egészségéért?
Közismert tény, hogy a helyes táplálkozási szokásoknak milyen nagy szerepük van az egészség megőrzésében. Az ideális testsúly fenntartásához szükséges kalória bevitel, a megfelelő mértékű vitamin-, ásványanyag- és rost fogyasztás, a kellő folyadékmennyiség biztosítása, a káros élelmiszerek kerülése mind hozzájárulnak az egész emberi szervezet jóllétéhez.
Azt azonban már kevesebben tudják, hogy a táplálkozásnak közvetlen, direkt hatása van a szem működésére, a látás folyamatára is. Az A-vitamin látásra gyakorolt jótékony hatása régóta ismert, napjainkban azonban már számos más, a szem működéséhez szükséges összetevőt is sikerült azonosítani. Ezek közül egyesek feltétlenül szükségesek a jó látás megőrzéséhez, míg mások akár egyes szembetegségek tüneteinek enyhítésében is szerepet játszhatnak.
Léteznek viszont olyan tápanyagok is, amelyek káros hatással lehetnek látásunk épségére. A helyes táplálkozási szokások kialakítása az egészség megőrzésének egyik legegyszerűbb, mégis leghatékonyabb módja, és ez igaz a szem egészségére is.
Lássuk, mik azok az anyagok, amiket érdemes minél nagyobb mennyiségben fogyasztanunk szemünk fényének védelme érdekében!
Az antioxidáns hatású táplálék összetevőknek kiemelt szerep jut a szem egészségének megőrzésében. A szembe ugyanis nagyon sok fény jut, és a fényben található UV sugárzás olyan lebontó folyamatokat indít el, amelyek káros oxidáló anyagokat, ún. szabad gyököket eredményeznek. Ezek a szabad gyökök károsítják az ideghártyát, és visszafordíthatatlan látásromlást, vagy akár vakságot okozhatnak. Jelenlétük bizonyítottan szorosan összefügg a szürke hályog és az időskori makuladegeneráció kialakulásával. Az antioxidáns vegyületek éppen ezeknek a káros szabad gyököknek a hatását küszöbölik ki, ezért védő hatást fejtenek ki a fenti szembetegségek ellen. Lássuk most az egyes antioxidánsokat!
Ezek a sárga vagy vörös festékanyagok kiváló antioxidánsok, és a látáshoz nélkülözhetetlen A-vitamin előanyagai. A-vitamint állati forrásból "készen" is kaphatunk, vagy bizonyos karotin-tartalmú növényi táplálékokból szervezetünk állíthatja elő. Az A-vitamin alapvető fontosságú a szem egészséges működéséhez, hiányában farkasvakság, azaz az éjszakai látás romlása jöhet létre, amely kezelés nélkül a szem kiszáradásához, a szaruhártya kifekélyesedéséhez és akár vaksághoz is vezethet. Kiváló A-vitamin források a tőkehalmáj-olaj, a máj, a sárgarépa, a vaj, a burgonya, a kelkáposzta.
A dohányzás és az alkohol fogyasztás csökkenti a szervezet számára hasznosítható A-vitamin mennyiségét, ezért ilyenkor még többet kell fogyasztani A-vitamin tartalmú élelmiszerekből.
A legújabb kutatások két karotin-származék, a lutein és a zeaxantin az időskori makuladegeneráció és a szürkehályog megelőzésében játszott szerepét tárták fel. Ez a két anyag felel a szem éleslátásért felelős területe, a sárgafolt (vagy orvosi nevén makula) védekező rendszerét alkotó pigment sűrűségéért. Részben az étrenddel, és esetleg táplálék-kiegészítők formájában lehet biztosítani a szervezet számára szükséges mennyiséget. Nagy mennyiségben tartalmaznak luteint és zeaxantint a zöld színű, leveles zöldségek, mint a spenót vagy a káposzta, de a brokkoli, a borsó, a kelkáposzta, a kelbimbó, a kukorica és a tojássárgája is jó források. Ezekből az ételekből tanácsos minél többet fogyasztani nyersen vagy párolt formában.
A naponta legalább szükséges 6 mg-nyi luteint pl. 5 deka spenót fedezi.
Ez a vitamin kétféle módon is hozzájárul a szem egészséges működéséhez: egyrészt antioxidánsként véd a szürkehályog és az időskori makulabetegség kialakulása ellen, másrészt csökkenti a szem belső nyomását, így véd a zöldhályog ellen is, illetve enyhíti a már kialakult betegség súlyosságát. Nagy mennyiségű C-vitamin található a zöldpaprikában, a citrusfélékben, a kelkáposztában, a brokkoliban, az eperben és a málnában. Legideálisabb nyersen fogyasztani ezeket a gyümölcsöket/zöldségeket, mert főzéskor a magas hőmérséklet hatására jelentősen csökken az élelmiszerek vitamintartalma.
Ez is egy antioxidáns, feltehetőleg kiemelkedő szerepe van a szürkehályog és a makula időskori megbetegedéseinek megelőzésében. A napraforgó magja, a mandula, a mogyoró és az amerikai mogyoró tartalmaz nagy mennyiséget belőle. Sok E-vitamin található továbbá a teljes kiőrlésű gabonákban, növényi olajokban, és a tojásban is.
A cink egy ásványi anyag, szerepe van az A-vitamin hasznosításának folyamatában és a szabadgyökök elleni küzdelemben. Segít megelőzni a makula betegségeit és a farkasvakságot. Különféle húsokban, halban, tejtermékekben, teljes kiőrlésű gabona-félékben található nagy mennyiség belőle.
A szelén egy ásványi anyag, amely segít a szervezetnek hasznosítani az antioxidánsokat. Mogyoró, élesztő és a tenger gyümölcsei (pl. kagyló) tartalmaznak sok szelént.
Az antioxidánsok mellett más táplálék összetevők is hatással vannak a szem működésére. Az esszenciális - a szervezet számára feltétlenül szükséges, de csak kívülről bevihető - zsírsavak egyik típusa, az ún. omega-3 zsírsavak nagyobb mértékű bevitele kedvező hatással jár, mivel az újabb kutatások szerint védhet a szemszárazság, és az időskori makuladegeneráció kialakulása ellen is.
Ezek a zsírok általában hidegvízi halakban (például tonhal, lazac, pisztráng, hering) és a dióban találhatóak meg, és sokszor “jó zsírsavaknak" is nevezik őket. Ezzel szemben a növényi olajokban és különböző állati húsokban előforduló omega-6 zsírsavak nagyobb arányú fogyasztása növelheti a fenti betegségek kialakulásának kockázatát. Sajnos éppen a legelterjedtebb és legtöbb ember számára elérhető napraforgó olaj tartalmazza a legtöbb omega-6 zsírsavat, a tökmag- illetve az olívaolajban ennek csak töredéke található meg, ezért érdemes leváltani a jól bevált olajat.
Jelenlegi táplálkozási szokásaink mellett viszonylag kevés omega-3 zsírsav jut a szervezetünkbe, omega-6 típusból viszont feleslegesen sokat fogyasztunk. Tanácsos lenne hetente legalább 15 dekagramm halat elfogyasztani, és emellett törekedni kellene az omega-6 zsírsavak bevitelének csökkentésére is, sőt a telített zsírsavak fogyasztását is ajánlatos visszafogni a szem, és más szerveink védelme érdekében.
A fentiek mellett érdemes mérsékelni cukorfogyasztásunkat is, aminek nagy szerepe van a diabétesz kezelésében. Bármilyen súlyosságú cukorbaj esetén pontos diéta betartására van szükség a vér cukorszintjének normális értéken tartásához. Ennek azért is nagy a jelentősége, mert a cukorbetegség hosszú távon, nem megfelelően kezelve többek között a szem károsodásához is vezethet. Érdemes tudni továbbá, hogy a magas vércukorszint növeli a szürkehályog és a zöldhályog kialakulásának kockázatát is.
A megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása számos szempontból fontos része az egészséges táplálkozásnak. Ami a szemre gyakorolt hatást illeti, napi 1,5-2 liter folyadék elfogyasztása jótékonyan hat a szemlencse anyagcseréjére, csökkentve a szürkehályog kialakulásának kockázatát. A szemszárazság tüneteinek enyhítésére is fontos a sok folyadék bevitel. Zöldhályogban szenvedőknek viszont érdemes a napi szükséges folyadékmennyiséget több kisebb adagra elosztva elfogyasztani.
Végül érdemes szólni az egészséges testsúly szerepéről is. Az egészséges testsúly elérése és fenntartása mellett nagyon sok érv szól, és bármilyen furcsán hangzik, a látás épségének megőrzése is ezek közé sorolható. A kutatók több elméletet is kidolgoztak az időskori szembetegségek és a túlsúly összefüggésének magyarázatára. Az egyik elmélet szerint a zsírszövet felelős a táplálékkal elfogyasztott karotin-származékok túlnyomó többségének tárolásáért, mivel ezek nagyrészt zsírban oldódó anyagok. Elhízás esetén a lutein és a zeaxantin túl nagy hányada marad eltárolva a zsírszövetben, és nem jut belőlük elegendő mennyiség a szembe, ezért megnő az időskori makuladegeneráció és a szürkehályog kialakulásának kockázata.
Összefoglalásként elmondható, hogy szemünk egészségének érdekében érdemes figyelmet fordítani táplálkozásunk során a kellő mennyiségű antioxidáns, omega-3 zsírsav és folyadék bevitelére. A cukor és a telített zsírsavak fogyasztásának mérséklése és az ideális testsúly fenntartása szintén jótékony hatásúak. A hasznos tápanyagokat legegyszerűbben egészséges étrenddel lehet a szervezetbe juttatni, amely főleg zöldségekből, gyümölcsökből, gabonából és időnként halból áll. Többféle, a szem egészségéhez szükséges összetevőket tartalmazó táplálékkiegészítő is kapható már a patikákban, ezekről szemorvos tud pontos tájékoztatást nyújtani.