Weboldalunk használatával jóváhagyjod a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Stresszcsökkentés tudatosan

Az elmúlt néhány évben rohamosan felgyorsult a világ. Bizony ezzel a tempóval nem könnyű lépést tartani. Biztosan te is érezted már, hogy mostanában összecsapnak a fejed felett a hullámok, folyamatosan bosszankodsz, idegeskedsz, túl sok minden szakad a nyakadba, semmi nem úgy sikerül, ahogy eltervezted. Ilyenkor érdemes egy kicsit lelassítani és befelé figyelni.

A megnövekedett mentális terhelés, a tartósan fennálló stresszhelyzetek károsíthatják a szervezetet és különböző betegségekre való hajlamot idézhetnek elő. Stresszre adott reakció lehet például az emelkedett vérnyomás, fáradékonyság vagy izomgörcsök a test különböző területein.

Mindenkinek más stresszcsökkentő módszer válik be, most mutatunk párat, amit kipróbálhatsz.
 

Relaxáció


A relaxáció ellazulást jelent. Egy olyan érzelmi állapot mikor a test és az elme mentes a feszültségektől és a szorongástól, ezáltal stresszcsökkentő hátassal is bír.
A mindennapokban relaxáló hatású lehet akár egy séta, zenehallgatás vagy egy film/sorozat megnézése.

A folytonos idegesség, idegfeszültség különböző testi tüneteteket okozhat. Ilyen amikor öntudatlanul összeszorítjuk az állkapcsunkat, vagy felvonjuk a szemöldökünket, ráncoljuk homlokunkat, felhúzzunk vállainkat, de megfeszülhetnek a hátizmaink is.

Sok fajta relaxációs módszer ismert. A legtöbb elsősorban az izmok ellazításával foglalkozik, de a relaxáció nem kizárólag izomlazítást jelent, hanem teljes idegi és lelki kikapcsolódást is.
 

Stresszoldó masszázs


Stresszes időszakokban tapasztalhatod, hogy megfájdul a hátad, derekad, nyakad. Ilyenkor nagy segítség lehet egy stresszoldó masszázs. A testünkön lévő különböző akupresszúrás pontok masszírozása nyugtató hatással bír. Ha irodai, vagy különösen megterhelő szellemi munkát végzel, akkor érdemes beiktatni legalább havonta egyszer egy kezelést, a jobb közérzeted érdekében.
A stresszoldó masszázs során főként a lazító, simító technikák a jellemzőek. A masszázs hatására javul az izomzat teljesítőképessége, a szervezet fizikai és szellemi állapota, normalizálódik a vérnyomás. A masszázsok során használt illóolajok és lágy zene pedig harmóniát és nyugodtságot teremt benned. A masszázs hatására az izomgörcsök oldódnak és letapadt izmok fellazulnak. Immunrendszeredre is megerősítő hatással bír, méregtelenít. Ha egyszerre szeretnéd fokozni szellemi teljesítményed, csökkenteni a fájdalmaid és növelni az energiaszinted, akkor szuper választás Neked.

 

Hangfürdőzés/Hangterápia


Zene, hangszerek hatására különböző reakciókat adhat a testünk. Biztosan te is tapasztaltad már, hogy egy-egy zene vagy hangszer hallatán jólesően kiráz a hideg, jobb kedvű leszel, vagy akár elérzékenyülsz. A hangtálak és hangfürdők együttesen hatnak a testre, lélekre és szellemre egyaránt. Az ősi hangszerek segítenek harmóniát teremteni magadban, hozzásegítenek a belső békédhez, táplálják lelked, harmonizálják a belső energiád. A hangok közvetlenül hatnak érzelmi állapotunkra, bizonyított, hogy a hangszerekből kiáramló rezgések fájdalomcsillapító hatást gyakorolnak a fizikai és energetikai testre. Beindulnak az öngyógyító folyamataink, testi szinten pedig csökken a benned lévő feszültség.

 

Omega-3 zsírsavak


Omega-3 tartalmú ételek vagy étrend-kiegészítők fogyasztása nem csak a szerotonin, hanem a dopamin szintet is növeli. A megnövelt szerotonin szint fokozza a stressztűrő képességet, a magasabb dopamin szint nyugodtabbá, kreatívabbá tesz. A szerotonin és a dopamin ingerület átvivő anyagok az agyban, nagyon fontosak az agyi funkciókban. Különböző tanulmányok azt mutatják, hogy azok az emberek, akik rendszeresen fogyasztanak omega-3 zsírsavakat, kevésbé hajlamosak a depresszióra. Emellett számos jótékony hatása van, melyekről itt olvashatsz.

 

Adaptogén gyógynövények


A rózsagyökér (Rhodiola rosea) évszázadok óta ismert gyógynövény. A tradicionális gyógyászat széles körűen használta. Már a vikingek és az eszkimók is fogyasztották erőnlétük és állóképességük növelése céljából. A kínai császárok általános fizikai 
és szellemi erőnlétüket, illetve szexuális képességüket erősítették, növelték a növény fogyasztásával. A növény a Kelet-Szibériában őshonos crassulecea család tagja, ami 2000 méter feletti nyílt, sziklás területeken él.

Kutatások alapján kiderült, hogy a rózsagyökér csökkenti a stresszhormonok mennyiségét, így növeli az állóképességet, javítja az emlékezetet. Segít megszüntetni a fáradságot, és plusz energiát biztosít a mindennapi élethez. A szervezetbe juttatva folyamatosan arra törekszik, hogy egyensúlyban tartsa belső elválasztású mirigyeinket és immunrendszerünket.
 

Sport


Tudtad, hogy a stressz, a kiégés és a depresszió megelőzhető és kezelhető fizikai terheléssel? A rendszeres fizikai terhelés megelőzi a szív- és érrendszeri betegségeket, a magas vérnyomást, a cukorbetegséget, a csontritkulást.

Fontos, hogy az izmaidban felgyülemlett stresszhormonokat kivezesd a testedből. Ezt mozgással tudod a leghatékonyabban kivitelezni. Már napi 20 perc mozgással is sokat teszel egészségedért!
 

Meditáció


A meditáció nem összekeverendő a relaxációval. A meditáció egyfajta befelé figyelés, elmélyedés. Nagyszerű megküzdési stratégia és megerősítés lehet a hétköznapokban, és segíthet céljaink elérésében, a belső harmónia és egyensúly megtalálása mellett.

Célja a lelki béke elérése a pszichés ellazuláson és megnyugváson keresztül. Különböző meditációs technikák léteznek, érdemes többet kipróbálni, hogy teszteld, számodra mi a legkényelmesebb és hatásosabb. A meditációs gyakorlatok végezhetőek fekvő vagy ülő testhelyzetben is. Néhány példa: zenés meditáció, egyszerű vezetett meditáció (ehhez például sok videót és hanganyagot találsz a különböző zene és videó megosztó portálokon), autógén tréning.

 

Források: http://nelegybeteg.hu/tanulmany-rhodiola-nem-almatlansag-okozo.htmlhttp://real.mtak.hu/82670/1/2017%207-4%20medita.pdfhttp://alternativgyogyaszat.hu/stresszoldo-masszazshttp://hangutazok.hu/hangterapia/https://www.epa.hu/01100/01189/00008/pdf/00008.pdfhttp://www.bioworld.hu/rozsagyoker.php

 

 

 

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Egészségtippek

Keresés